• چندین هزار بیت بدیع بلند به كوشش محمدمهیار

چندین هزار بیت بدیع بلند به كوشش محمدمهیار 

 نقد حال ، گزیده آثار و شرح اشعار

مسعود سعد سلمان

به کوشش محمّد مهیار

قطع وزیری ، 334 صفحه ، چاپ اول 1393 : 15000 تومان

مسعود سعد سلمان شاعر توانای اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم است. اجداد او اهل همدان بودند و پدرش که خود اهل فضل بود و شعر نیکو می‌سرود، در زمان سلطان محمود غزنوی به غزنه آمد و در دربار شغل دیوانی گرفت. بعدها در زمان سلطان مسعود به لاهور فرستاده شد. در آنجا بود که مسعود سعد دیده به جهان گشود. وی در کودکی و نوجوانی به خوبی پرورش یافت و دانشها‌ی زمان را به نیکوترین وجه فراگرفت و در آموختن فنون جنگاوری و سیاست نیز کوتاهی نکرد. هنوز جوانی را پشت سر نگذاشته بود که به دلایل سیاسی و حسادت درباریان به بند و زندان گرفتار شد و افزون بر سیزده سال از بهترین ایام عمرش در زندانهای مخوف دهک، سو، نای و مرنج گذشت. در آنجا بود که زیباترین حبسیه‌ها و تصاویر بدیع از شب، ستارگان، کوههای سربه کهکشان برده، که زندانهای وی بر فراز آنها جای داشت، در اشعارش پدیدار شد و برای ما به یادگار ماند.

صور خیال در شعر مسعود سعد جایگاه خاصي دارد و از این رهگذر سخنش تازگی و طراوت غریبی یافته است. این ویژگی همراه با استواری بنای شعرش، که بر اثر تسلط وی بر نظم و نثر پیشینیان و اشراف بر ادبیات عرب حاصل شده، شعر او را در ادب پارسی ماندگار و دلنشین کرده است.

 این مجموعه که به گونه‌ای دیگر اشعار مسعود سعد را دستچین کرده است، علاوه برنقد زندگانی پرفراز و‌نشیب وی و شرح و تفسیر اشعار برگزیده، دربردارندۀ اشعار نویافتۀ وی نیز هست. 

105709


نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

چندین هزار بیت بدیع بلند به كوشش محمدمهیار

  • کد محصول: 105709
  • موجودی: در انبار
  • 150,000ریال