• برترین هدف در برترین نهاد

برترین هدف در برترین نهاد

پرتوی از زندگی امام حسین(ع)


تألیف شیخ عبدالله علایلی

ترجمه دكتر سید محمدمهدی جعفری

قطع وزیری ، چاپ اول: 1395 ، 680 صفحه ، قیمت : 30000 تومان

این كتاب در سه بخش نسبتاً مجزا تهیه شده است. نویسنده كه از علمای سرشناس اهل سنت است، در بخش نخست به علل و عوامل جریان شهادت امام حسین(ع) و حادثه عاشورا می‌پردازد و در این جهت، تحلیل موضوعاتی از این دست را پی می‌گیرد:

« زمامداری خلفا، علی(ع) در صحنه خلافت، خوارج و نظریه شورش، كودتای امویان علیه حكومت خلفا، تحلیل شخصیت یزید، نقد و تحلیل قیام حسینی، بحثی درباره شخصیت، بررسی امامت و شرایط آن، تأثیر عصبیت در جریان پیشامدهای تاریخی، استفاده از دین برای رسیدن به هدف‌های دنیوی و تأثیر نبودن روحیه نظامی در ساخت خاندان‌ها » پرداخته است.

در بخش دوم مؤلف با ذكر چند مقدمه، ساختار قبیله و نظام قبیلگی و جامعه‌شناسی آن و گرایش‌های افراد وابسته به قبیله را در طول تاریخ قبایل صحراگرد عرب، مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهد و به موضوعاتی از این دست می‌پردازد: نظام حكومت ، حزب‌گرایی ، دگرگونی‌های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی در مجتمع عربی، بررسی روزگاران مختلف زندگی امام حسین(ع) از آغاز تا انجام.

در بخش سوم به نوعی عصاره همین مطالب به شكل داستان و نمایشنامه و متن ادبی تدوین شده است. نثر خوب، تحلیل تاریخی و مستندات فراوان، از امتیازات این كتاب به شمار می‌آید.

 

106844


نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

برترین هدف در برترین نهاد

  • کد محصول:106844
  • موجودی:در انبار
  • 300,000ریال