• سه رساله فارسی سید حسن خمینی

سه رساله فارسی سید حسن خمینی

 

تألیف حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی

تحقیق، تنظیم و نگارش سید محمود صادقی
  قطع‌وزیری، 384صفحه، چاپ اول ، 23000 تومان

فقه شیعی با پویایی پیوندی عمیق دارد و همین امر موجب می‌شود كه هر روز فرعی جدید و شاخه‌ای نو، بر فروعات و شاخه‌های آن افزوده گردد.

كتاب «سه رساله فارسی» شامل یك رساله فقهی و دو رساله اصولی می‌شود. رساله فقهی به «بررسی مسأله فجر در لیالی مقمره» اختصاص دارد. این مسأله در زمرة متفردات فتاوی مرجع عالیقدر، امام عظیم‌الشأن راحل‌(ره) است و اخیراً یادگار دانشور ایشان كه از استادان معظم حوزه علمیه هستند، این بحث را برای جمع‌اندكی از تلامیذ خود، طرح نموده‌اند و جناب حجت‌الاسلام صادقی آنها را زیر نظر استاد تنظیم كرده‌اند.

دو رساله دیگر كتاب، رسائلی اصولی هستند؛ یكی رساله «بررسی ماهیت اعتبارات عقلایی در دانش اصول فقه» و دیگری رساله «حقیقت وجوب». رساله دوم نیز محصول دروس خارج اصول فقه استاد معظم در سال 91 است و از جهاتی مهمترین بخش این كتاب است، چرا كه موضوع اعتبارات عقلایی در مجموعه‌ مباحث دانش اصول فقه اهمیتی وافر دارد و البته یادگار گرانقدر امام راحل نیز در دروس خارج فقه و اصول، بسیاری مباحث را با تكیه بر مبانی اتخاذی خود در مسأله اعتبارات عقلایی سامان می‌دهند.

رساله سوم نیز برآمده از بحثی استطرادی در مجموعه درس خارج اصول فقه یادگار گرامی امام است كه در سال 1393 ایراد گردیده و در سه فصل تنظیم شده است: مفاهیم كلی، كلیات (شامل ماهیت انشاء و حقیقت حكم شرعی) و حقیقت وجوب كه ضمن آن به نقد و نقل دیدگاه برخی از علمای معاصر می‌پردازند و نهایتاً با جمع‌بندی مباحث و پاسخ به اشكالات احتمالی، پایان می‌یابد.

 

 

 

107127


نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

سه رساله فارسی سید حسن خمینی

  • کد محصول:107127
  • موجودی:در انبار
  • 230,000ریال