•  هفده مجلس شبیه خوانی

 هفده مجلس شبیه خوانی

 بخشی از متون تعزیه نَنیز و رابُر

(تعزیه كرمان )

  به كوشش مرید قنبری ننیز 

  با  گفتاری از دكتر علی بلوكباشی

  قطع رقعی، 680 صفحه، چاپ اول ، 38000 تومان

 تعزیه‌خوانی نتیجه و شكل تجسم‌یافته و صورت نمایشی اعتقادات مذهبی مردم شیعه ایران بوده است. مسلمانان به واقعه كربلا و چگونگی مهاجرت امام حسین(ع) وهمراهانش از مدینه به كربلا و رو به رو شدن آنان با لشكریان عبیدبن زیاد و جنگ میان آن دو سپاه و كشته شدن امام حسین(ع) و هفتاد و دو تن یاران با وفایش آگاهی دارند. وقایع پس از عاشورا و چگونگی به اسارت بردن اهل‌بیت مطهر امام حسین(ع) به شام و ماجرای دربار یزید و خطبه حضرت زینب(س) را در برابر یزید هم خوب می‌دانند. همه این وقایع در ذهنشان نقش بسته و زنده و پایاست. از این رو نمایش مصائب امام و نشان دادن وقایع كربلا و رویدادهای پس از آن جلوه و نمودی است عینی و شكلی بیرون از داشته‌ها و باورهای ذهنی و احساسات مذهبی مردم درباره خاندان پیامبر اكرم(ص).
« هفده مجلس شبیه‌خوانی» آن بخش از نسخ تعزیه ننیز است كه از گزند حوادث روزگار در امان مانده و امروز در منطقه رابُر، واقع در استان كرمان اجرا می‌شود. گردآورنده این مجموعه كه یكی از اركان حفظ و تداوم این هنر نمایش مذهبی در رابُِر و نَنیز بوده و سالها در تعزیه ایفای نقش می‌كرده و منصب گردانندگی و معین‌البكایی مجالس شبیه‌خوانی را داشته، كوشیده است تا ضمن ثبت و ضبط متون تعزیه، برپایه اسناد موجود و روایات شفاهی، تاریخچه‌ای از پیشینه شبیه‌خوانی در این ناحیه از ایران ارائه نماید.

 

در مقدمه استاد بلوكباشی آمده است: «جمع‌آوری و تنظیم و تدوین و چاپ و نشر این‌گونه متون از ادبیات شفاهی محلی حركتی است در بهتر شناساندن روند تحول تاریخی ـ فرهنگی ادبیات عامه، و در آن میان ادبیات تعزیه و نحوه زبان و بیان و چگونگی اجرای تعزیه در بستر اجتماعی ـ فرهنگی جماعات ایرانی پراكنده در سرزمین ایران.»

 

 

105940


نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

هفده مجلس شبیه خوانی

  • کد محصول: 105940
  • موجودی: در انبار
  • 380,000ریال