• ایران و ژئوپلیتیک منطقه

ایران و ژئوپلیتیک منطقه

پیداها و ناپیداها

تألیف دکتر محمد مسجدجامعی

قطع رقعی، 484 صفحه، چاپ اول

ایران یکی از ارکان خاورمیانه است و در حال حاضر یکی از مهمترین دغدغه‌های کشورهای این منطقه تنظیم سیاست ایرانی آنهاست؛ اعم از آنکه دوستانه و مثبت باشد یا خصمانه و منفی. این سیاست عملاً نه در خلأ شکل می‌گیرد و نه با توجه به آنچه در مقطع زمان حال اتفاق می‌افتد. ایران در عمق تاریخی و فرهنگی و مذهبی‌اش دیده می‌شود؛ البته آن‌گونه که آنان می‌بینند و این همه بعد «ناپیدای» تصمیم‌سازی‌هاست که عموماً از جانب ما و به دلایل مختلف، مورد غفلت قرار می‌گیرد یا نادیده انگاشته می‌شود. در آنجا هم که در قبال ما سیاست مثبتی در پیش می‌گیرند، داستان به همین گونه است. احتمالاً این یکی از استثنایی‌ترین موارد در جهان کنونی است که سیاست‌سازی در مورد یک کشور، نه با توجه به واقعیت موجود، که عمدتاً با توجه به تاریخ و مذهب و خاطرات تاریخی نسبت به او ساخته و پرداخته می‌شود.

مقالات و مصاحبه‌های کتاب حاضر هر یک به مناسبتی نوشته یا بیان شده است و تلاش شده بخشی از پیچیدگی‌ها و واقعیت‌های «پیدا» و به ویژه « ناپیدا»ی منطقه خاورمیانه در شش فصل: «ایران و ژئوپلیتیک منطقه»، «ایدئولوژی تکفیری؛ سیر تحولی»، «ترکیه»، «عربستان»، «قطر» و «مراکش» توضیح داده شود.

این کتاب ادامه کتاب دیگری است که مدتی قبل تحت عنوان «ایران و جهان عرب، تحولات عربی و ژئوپلیتیک ایران» توسط انتشارات اطلاعات منتشر شده است.

 

 

 

108179


نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

ایران و ژئوپلیتیک منطقه

  • کد محصول:108179
  • موجودی:در انبار
  • 680,000ریال