• گونه ای دیگراز جنگ: نظام تحریم های سازمان ملل متحد در عراق

گونه ای دیگراز جنگ: نظام تحریم های سازمان ملل متحد در عراق

نوشته : هانس سی .فون. اسپونک           ترجمه عباس هدایتی خمینی

قطع وزیری ، 431 صفحه ،چاپ اول :17000 تومان

تحریم های ظالمانه مسئله‌ای آشنا برای مردم کشور ماست که جا دارد نمونه‌های دیگر آن در جهان، با هدف عبرت‌آموزی، مورد بررسی قرار بگیرد و عراق نمونه مناسبی برای این پژوهش است.

آیا تحریمهای سازمان‌ملل متحد علیه عراق قانونی بود؟ و آیا منطبق با قوانین و مقررات حقوق بین‌الملل اجرا گردید؟ پیامدهای آن بر دولت و مردم عراق چه بود؟ قرار بود چه کسی مجازات شود؟ حکومت صدام حسین یا مردم عراق و نتیجه کار چه شد؟ 

قدرتهای بزرگ جهانی توانستند با بهره‌جوئی از فرصتی که تجاوزها و سرکشی‌های دیکتاتور عراق فراهم آورده بود، در پوشش تحریمها، به جنگ دیگری علیه مردم عراق دست یازند و با استفاده از اختیار قانونی که حقوق بین‌الملل به آنان داده بود، موازین و معیارهای همان حقوق بین‌الملل ـ از جمله حقوق ‌بشردوستانه، حقوق کودک و... ـ را زیر پا نهند. ساختار معیوب سازمان ملل متحد نیز این امکان را میسر ساخت که قدرتهای جهانی به راحتی از آن سازمان به مثابه وسیله بده بستانهای خود، سود جویند.

در این کتاب که به دست یکی از با تجربه‌ترین و بلندپایه‌ترین مقامات سازمان ملل متحد که مسئولیت مستقیم اداره کمک‌های بشردوستانه در عراق را عهده‌دار بود، نگاشته شده، به پرسشهای بالا پاسخ داده می‌شود، آنهم از دیدگاه حقوقی، بین‌المللی، سیاسی و عملی. همچنین راه‌حلهایی برای موارد مشابه، در جهت کاستن از رنجهای مردمی که یک طرف منازعه نیستند، پیشنهاد شده است.

105887


نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

گونه ای دیگراز جنگ: نظام تحریم های سازمان ملل متحد در عراق

  • کد محصول:105887
  • موجودی:در انبار
  • 170,000ریال