• عارفی در غربت غربیه

عارفی در غربت غربیه

گفتگوهایی با  دكتر سیدحسین نصر

نوشته منوچهر دین‌پرست

قطع رقعی ، 160 صفحه ، چاپ دوم

گرایش‌های معنوی معمولاً با آموزه‌های دینی توأم است. آموزه‌هایی كه به نوعی طریقت را دربر دارد و در بطن آن انكشاف معرفت باطنی است. معنویت اسلامی اساساً رهیافتی باطنی ـ رمزی است كه هدف از آن، كنار زدن پرده حجاب و غفلت و تحقق « علم قدسی» و «معرفت قدسی» است.

یكی از كسانی كه سخت دلبسته این نوع معرفت و معنویت بوده، دكتر سیدحسین نصر است. آموزه‌های معرفتی ـ معنوی او حاصل تحقیقات و تجربیاتی است كه در دامان دو وجه دنیای معاصر ما، یعنی سنت و مدرنیته به دست آمده است. مجموعه تأملات دكتر نصر، به‌طور كلی، در یك افق به سرانجام می‌رسد و آن «معرفت قدسی مبتنی بر معنویت» است.

در كتاب حاضر، نخست در مقاله‌ای نسبتاً جامع، زندگی و آرای دكتر نصر مورد بررسی و تبیین قرار گرفته و سپس گفتگوهایی، تحت عناوین زیر، با ایشان انجام شده است: معنویت مبتنی بر دوستی با خداست، جهان سنتی ما اخلاقی است، انسان سنتی، انسان مدرن و بحران محیط‌زیست، جنگ با خدا به صلح در جهان انسانی نمی‌انجامد، الهیات غربی در وضع فعلی توانایی ادامه حیات ندارد، قانون بین‌المللی احترام به ادیان و انبیا باید تدوین شود، شرق‌شناسی در تعارض با سنت‌گرایی، تهران شهر هزار حكیم، دین خدا نیاز به اصلاح ندارد.

110243

نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

عارفی در غربت غربیه

  • 500,000ریال