• شانه و گیسوی غزل

شانه و گیسوی غزل 

چاپ دوم  140ص- 6000  تومان

«شانه و گیسوی غزل»، عنوان مجموعه شعری است از فرشته خدابنده. شاعر جوانی كه سرشار از حس سرودن سر زدن به ساحت لاجوردی شعر و تشنه درك و دریافت فراسوهای افق اندیشه و احساس است.  او متولد بهار 1368 شمسی در تربت حیدریه(خراسان رضوی) است و تحصیلاتش در حوزه جامعه‌شناسی است و سابقه آموزگاری و دبیری دارد.

وی به هنر- و ازهمه بیشتر- به شعر و طنز و به طور كلی ادبیات و فیلم‌سازی علاقه‌مند است و تاكنون این توفیق را داشته كه در همین زمینه‌ها به فعالیت بپردازد.

فرشته خدابنده، چند سال است كه سرودن در قالب‌های  كهن و نو را جدی گرفته و از این طریق به قول خودش تغذیه و تخلیه روحی می‌شود. او تاكنون توانسته است شش مقام برتر در عرصه‌های شعر و طنز و فیلم‌سازی را به خود اختصاص دهد.

استاد جلال رفیع در مقدمه خواندنی خود بر این كتاب با عنوان «مقدمه‌ای برای نخواندن!»، چنین اشارت و بشارتی بر امروز و فردای روشن این شاعر خوش ذهن و ذوق دارند:

«خانم فرشته خدا بنده، علاوه بر شناختی كه این جانب (به عنوان همولایتی) از اصالت خانوادگی‌اش دارم شأن و شخصیتی ذو وجوه و ذو مراتب دارد. معلم است و با دنیای تعلیم و تربیت و با جهان نوجوانان آشناست.

شعر، او را به مطالعه  در دنیاهای تازه تر و جهان‌های جدیدتر (مدرن‌تر) سوق داده است. اصالت خانوادگی و محیط مخصوص تربیتی هم( از خردسالی تا بزرگسالی)، به وی توانایی سنت شناسی و ریشه شكافی و هویت‌یابی بخشیده است. پس در مرز سنت و تجدد ایستاده و به هر دو سوی دقیق می‌نگرد تا چه دریابد و وجوه اشتراك و افتراق را چگونه تمییز دهد و جذب و دفع كند.

او، هم زبان شعر آیینی و دینی و انقلابی دارد، هم زبان‌شعر عارفانه و الهی وانسانی. هم در حدّ معین ولی رو به وسعت ذهن و ضمیر خویش از زبان شعر عاشقانه( چنان كه در دیوان معلم همه شاعران: سعدی عارف و عاشق و در دیوان معلم دیگر آنان: حافظ اهل عشق و معرفت می‌بینیم) برخوردار است، هم به اقتضای مورد انتظار در شروع شاعرانه‌اش از قدرت تسلط بر كلمات  و نوآوری در گزینش و چینش كلمات و نهایتاً آفرینش تصویرهای  تازه بهره‌مند است.

هم درحوزه ظرفیت كمال یابنده‌ای كه دارد، قوه خیال و تخیل را در آسمان ذهن و ضمیر خویش به پرواز در می‌‌آورد، هم بالاخره  مثل همه شاعران- اعم از جوانان و پیران- قوّه و قدرت را با ضعف و زحاف در آمیخته است. قریحه یا غریزه شاعری و امكان و استعداد درخشیدن، در جان و روان وی بروز و ظهور دارد. هرجا و هرگاه كه با شاعر یا شعر قابل تحمل و قابل تأملی مواجه می‌شود، متواضعانه و هوشمندانه سفره دل را می‌گسترد و می‌كوشد تا بهره‌ای از هفتاد خوان ادب و هنر برگیرد و برای پرواز اوج یافته ترش بال و پر گیرد...»

«شانه وگیسوی غزل» در5 فصل تنظیم و تدوین شده است:

فصل1- باغ آیینه(غزل)  فصل 2- فصل جنون( طنز و نه طنز)  فصل3- یاد اون روزا...(ترانه)  فصل4- تاكستان( رباعی، دوبیتی، چارپاره، قطعه)  فصل5- پایان‌نامه( غزل واره، دعاگونه)

 

105739


نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

شانه و گیسوی غزل

  • کد محصول: 105739
  • موجودی: در انبار
  • 60,000ریال