• یازدۀ نه

یازدۀ نه

 

نوشته عبدالعزیز غـرمول

ترجمه دكتر حسین‌واله

قطع رقعی چاپ اول : 4000 تومان

«یازده نه» گوشه‌ای از مواجهه روشنفكری جهان عرب با افراط‌گرایی مدرن را می‌كاود و ریشه تاریخی آن را تا شكاف شمال و جنوب پی می‌گیرد و داستان تحولی، نخست ناخودآگاه و سپس با اكراه و بعد طمعكارانه در نگاه و شخصیت فردی را باز می‌گوید كه بازار مكاره سیاست می‌پروراند و آنگاه بلای جان همگان می‌سازد. حتی انتخاب وجود آدمی بر سر چهارراه‌هایی كه تصمیم اربابان قدرت و صنعت در پستوی تاریك خانه‌های امن ساخته، تراژدهای مسخره‌ای را رقم می‌زند كه روزگار انسان‌های بی‌گناه و گناهكار را به یك اندازه سیاه و تباه می‌كند.

مترجم در یادداشت خود بر این كتاب می‌نویسد: «عبدالعزیز غرمول ادیب، نویسنده، روزنامه‌نگار و طنزنویس معاصر و پر آوازه عرب در حال حاضر رئیس كانون نویسندگان در الجزایر است. داستان‌های كوتاه و بلند و نمایشنامه‌های او خوانندگان زیادی در جهان عرب دارد. از دیگر آثار برجسته غرمول رمان‌های «پیشوای اقلیت قاطع»، «پیامبر باران» و «آسمان سفید جزیره» را می‌توان نام برد. برجستگی ویژه آثار غرمول در نثر فاخر، ادیبانه و در عین حال طنزآلود اوست كه سبكی نو در ادبیات داستانی به شماره می‌رود. طنز غرمول تنها زبان داستان‌نویسی را زنده و جذاب نمی‌سازد بلكه به درون واقعیت‌ها و رخدادها نفوذ می‌كند تا خواننده را به ژرفای پیچیدگی انسان ببرد و در پستوی ذهن فرد و جامعه، خصلت‌ها و تمایلات و مقاصد ناپیدایی را كه زیركانه بر خویشتن خویش نیز پوشانده‌اند، بر آفتاب اندازد و آدمی را در برابر سخافت پنهان در زرورق ظرافت قرار دهد تا راه گریز از انتخاب را بر او ببندد.

داستان حاضر علاوه بر این، بوی تند سیاست هم می‌دهد. عنوان «سال یازده سپتامبر و آنچه در آمریكا رخ نداد» ـ كه با «یازده نُه» جایگزین كردیم ـ به رغم طنین رآلیستی ظاهری‌اش، برچسبی نمادین است بر توصیفی درونگرا از نگرش بخش بزرگی از جهان عرب و اسلام به مهیب‌ترین حادثه دهه‌های اخیر در روابط با غرب؛ غربی كه سه قرن پیشینه استعمار، برخورد و كشمكش را یادآوری می‌كند. در این داستان، رویه دیگری از حادثه روایت می‌شود و پنجره نوی بر خواننده گشوده می‌گردد تا داوری های خود را صیقل دهد. طنزهای طعن‌آلود غرمول در این داستان، تنها رفتارهای هیستریك آدمیان را به واقعیت ساده فریبكاری و فریب‌خوردگی در مقیاس بزرگ فرو نمی‌كاهد، بلكه آن زندان توهم و خودپرستی را توصیف می‌كند كه در سلول‌های ناپیدای آن، این تراژدی قرن كلید خورده است. همه قربانیان این تراژدی در هر دو جبهه، از بیماری مشتركی رنج می‌برند اما با شگفتی تمام می‌كوشند مخفی بماند.»

 

104285


نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

یازدۀ نه

  • کد محصول: 104285
  • موجودی: در انبار
  • 40,000ریال