• ایران وجهان عرب(تحولات عربی وژِئوپلیتیک ایران)

ایران وجهان عرب(تحولات عربی وژِئوپلیتیک ایران)

 (تحولات عربی و ژئوپلیتیک ایران)

نوشته دکتر محمد مسجدجامعی

قطع وزیری، 480 صفحه،‌ چاپ اول، 1395، 18000 تومان

دنیای عرب قلمرو بسیار وسیعی است از سواحل اقیانوس اطلس گرفته تا کرانه‌های اقیانوس هند؛ و کشورهای کوچک و بزرگ مختلفی را با چند صد میلیون جمعیت در خود جای داده است. مجموعه‌ای پیچیده و دیریاب و با مشکلات، تضادها و حساسیت‌های فراوان. برخی از این کشورها دارای بالاترین درآمد سرانه در سطح جهانی هستند و برخی از جمله فقیرترین‌ها به شمار می‌آیند. همچنان که به لحاظ توسعه اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و انسانی نیز در سطوح مختلفی قرار دارند؛ اما با این‌همه از نوعی هویت و عواطف مشترک و احساس همگونی و هم‌سرنوشتی نیرومند برخوردارند.

طبیعتاً این قلمرو وسیع همسایگان فراوان و بسیار متنوعی خواهد داشت، اما احتمالاً حساسیت نسبت به‌ ایران به دلایل تاریخی و دینی و سیاسی بیش از دیگران است. این حساسیت هم‌اکنون بیش از هر دوره دیگری در طول تاریخ است و عملاً سیاست آنها در قبال ما را، در آنجا که به غیر متحدان‌مان مربوط می‌شود، تحت تأثیر قرار می‌دهد.

این‌همه‌ ایجاب می‌کند که اولاً آنها را از درون و به‌خوبی بشناسیم و تحولات دهه‌های اخیر را لحاظ کنیم و پیش‌داوری‌های مثبت و یا منفی را به یک سوی نهیم و ثانیاً فهم آنان نسبت به کشورمان و نیز حساسیت‌هایشان را به درستی دریابیم.

کتاب حاضر که مجموعه‌ای است از مقالات و مصاحبه‌های یک دیپلمات اسلام‌شناس، با توجه به همین دغدغه‌ها تهیه و تنظیم شده است.

 

 

106669


نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

ایران وجهان عرب(تحولات عربی وژِئوپلیتیک ایران)

  • کد محصول: 106669
  • موجودی: در انبار
  • 180,000ریال