• در فضیلت نقد(جلد دوم)

در فضیلت نقد(جلد دوم)

 گزیده یادداشت‌های سردبیر روزنامه اطلاعات

نوشته: علیرضا خانی

قطع وزیری ،چاپ اول ، 582 صفحه :  20000 تومان

اثر حاضر مشتمل برگزیده یادداشت‌های سردبیر روزنامه اطلاعات، طی سالهای 84 تا 93 می‌باشد که در چهاربخش «فرهنگ»، «جامعه»، «اقتصاد و توسعه» و «سیاست» تهیه و تدوین یافته است.

این دفتر تلاش و تقلایی است برای به یاد آوردن و در یاد ماندن بخشی از تاریخ عصر ما از منظر تحلیل و تفسیر وقایع و نیز نشان دادن و نشانه‌گذاری نقش و مشی تکلیف مدارانه و دلسوزانه مطبوعات در کنش و واکنش با جامعه و حاکمیت با هدف اثرگذاری بر جهت‌گیری‌ها و چکش‌کاری سیاست‌ها و رفع کژی‌ها و صیقل زنگارها و نقد ناشایسته‌ها و حمایت از بایسته‌ها و نهیب زدن غفلت‌ها و فراموشی‌ها ... از این رو هم تاریخچه مطبوعات است و هم آیینه تحولات. «مطبوعات» از آن حیث که «اطلاعات» دیرپاترین مطبوعه در حال انتشار این دیار است و «تحولات» از آن  منظر که مقالات این مجموعه، یا مستقیم و هویدا، مسائل پیدای روز را نشانه رفته یا به ابعاد و ژرفای موضوعاتی پا نهاده که جنبه امروز و دیروز ندارد و همیشه به روز است.

مقالات این مجموعه، هر یک به تنهایی، بر این ستون و شالوده بنا شده که ریشه دردها و کژی‌ها و کاستی‌های جامعه و نیز اشتباهات و انحرافات افراد و گروه‌ها را، نباید در عوامل بیرونی موهوم و تقدیر و سرنوشت و کجمداری‌ روزگار غدّار و توطئه خارجی و داخلی جست، بلکه گاه نیک و بل ضروری است نیم نگاهی پرسشگرانه و نامتکبرانه به خود افکنیم و علل و دلایل همه کژی‌ها و کژتابی‌ها و درماندگی‌ها و جاماندگی‌ها و عسرت‌ها و حسرت‌ها را در خود بجوییم و بی‌رحمانه در برابر آن بایستیم.

این 240 نوشتار کوتاه، هرچند هر کدام ماهیت و موضوع مستقل دارند و در حوزه‌های گونه‌گون و متنوع فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و اقتصادی به تحریر درآمده‌اند، با این حال رشته‌ای ظریف اما محکم همه آنها را به هم پیوند می‌دهد و آن بازگشت و کاویدن ریشه‌های مسائل و مصائب  داخلی در درون و جستن مشی‌ها و منش‌ها و رفتارها و کردارهای ناسنجیده و نامدبّرانه خود و نیز قائل شدن به نقش عوامل و علل حقیقی و ملموس و قابل اندازه‌گیری و قابل اثبات در به وجود آمدن رخدادهاست، به جای تن سپردن به عوامل موهوم و فرضی و فریبنده و توطئه‌اندیشانه.

 

106992


نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

در فضیلت نقد(جلد دوم)

  • کد محصول: 106992
  • موجودی: در انبار
  • 200,000ریال