• تکانه جهانمندی(تولد یک تمدن)

تکانه جهانمندی(تولد یک تمدن)

 ایوبرونسویک، آندره دانزین          ترجمه: علی‌اکبر عبدالرشیدی

قطع رقعی ، 116 صفحه ، چاپ اول : 5000 تومان

«جهانمندی» فرایندی است جهانی که به دلایل مختلف موجب کم رنگ شدن اعتبار مرزهای جغرافیایی بین کشورها شده است. این فرایند ناشی از یک نگرش جهانی است که اگرچه ابتدا در حوزه اقتصاد، پول و تجارت خودنمایی کرد، اما خیلی زود به حوزه‌های فرهنگی و تمدنی نیز کشیده شد تا آنجا که متخصصان فرهنگی خاستگاه جهانمندی را فرهنگ و اندیشه دانسته‌اند. این فرایند در جوامع مختلف و در بین انسانهای گوناگون واکنشهای متعددی به وجود آورده است. عده‌ای به استقبالش رفته‌اند و گروهی سعی در اجتناب از آن کرده‌اند.

کتاب حاضر نتیجه گفتگوی گروهی از اندیشمندان فرانسوی با پیشینه‌های علمی مختلف در باب جهانمندی است. روش بحث و گفتگو و استخراج نتایج برای عرضه به سیاستمداران، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران، جزو آداب اندیشه‌وری در برخی کشورهاست. گزارش حاضر چندان جذاب و خواندنی است که سازمان آموزشی،‌ علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) اقدام به چاپ و ترجمه‌اش کرده است. خواندن این کتاب به خواننده کمک می‌کند زاویه دید اندیشمندان فرانسوی درباره جهانمندی را بشناسد و از این راه بینشی گسترده‌تر به این گفتمان مهم پیدا کند.

در این کتاب می‌خوانیم که جهانمندی برخلاف برخی تحلیل‌ها الزاماً فرایندی تحمیلی از سوی قدرتهای بزرگ برای سلطه بر جهان نیست، بلکه نتیجه طبیعی پیشرفت علم و فناوری است که در حال تضعیف مرزهای جغرافیایی و تغییر ماهیت فرهنگ‌هاست. در عین حال این کتاب سهم زیادی برای خلاقیت و تأثیرگذاری اندیشه و ذهن انسان با فرهنگ امروزی قائل است که تأثیرگذار نهایی بر فرایند جهانمندی مثل هر فرایند دیگر در تاریخ خواهد بود.

105700


نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

تکانه جهانمندی(تولد یک تمدن)

  • کد محصول:105700
  • موجودی:در انبار
  • 50,000ریال