• آب در هاون

آب در هاون

نوشته رضا رفیع

قطع رقعی ، چاپ اول ، 432 صفحه

در آینه طنزهای تاریخ‌دار روزنامه‌ها و جراید، می‌توان از منظر طنز به بررسی و بازنگری اتفاقات و تحولات جامعه در مقاطع و موارد مختلف نشست و حوادث را در حوزه طنز، بازسازی كرد. به نظر من، به هر میزان و مقدار كه طنز روزانه و روزنامه‌ای، با ادبیات و شعر و مثل آمیخته و به فرهنگ عامه و فولكلور آویخته باشد؛ بر دیرپایی و مانایی آن افزوده می‌شود.

طنزهای این كتاب در فضایی قلمی شده است كه دولت اصلاح‌طلب و اهل گفتمان سیدمحمد خاتمی، در حال تحویل دادن كرسی گرم دولت به فردی به نام محمود احمدی‌نژاد با ادبیات و نگرش خاص خود است. این نكته را بدان خاطر گفتم كه همین ابتدای كار، گوشی دستتان باشد. دو سه ماه آن در دولت خاتمی و الباقی در دولت احمدی‌نژاد، به رشته تحریر درآمده است. در هر دو دولت، سعی كردم تا قلم طنزم از دایره انصاف و ادب خارج نگردد و خارج نزند.

طنز و تاریخ، در ارتباطی تنگاتنگ با هم هستند. هرگز آن مقدمه شیرین هم‌استانی خراسانی سبزواری‌الاصل خود را فراموش نمی‌كنم كه در ابتدای داستان حسنك وزیر نبشت:

«امروز كه من این قصه آغاز می‌كنم، از این قوم كه من سخن خواهم راند، یك دو تن زنده‌اند در گوشه‌ای افتاده و ... در تاریخی كه می‌كنم، سخنی نرانم كه آن به تعصّبی و تزیدی كشد و خوانندگان این تصنیف گویند: «شرم باد این پیر را»؛ بلكه آن گوییم كه تا خوانندگان با من اندر این موافقت كنند و طعنی نزنند... .»

منتهی از این قوم كه من سخن می‌گویم، جز یكی دو تن، الباقی بحمدالله زنده‌اند و هر یك به عاقبتی و عافیتی دچار. و دچار یعنی عاشق!

 

دم همایونی ما گرم كه در این هر دو دولت، كار خودمان را كردیم. آب در هاون كوبیدیم!

 

 

 

 

 

108460

نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

آب در هاون

  • کد محصول: 108460
  • موجودی: در انبار
  • 600,000ریال