• آخونـد خراسـانی در  جنبش مشـروطیت با سیری در رساله « ایضـاح الخـطاء »

آخونـد خراسـانی در  جنبش مشـروطیت با سیری در رساله « ایضـاح الخـطاء »

نوشته: دكتر سیدمحمد اصغری                              قیمت:18000 تومان

قطع وزیری، 450 صفحه ،چاپ دوم، جلد سلفون

این كتاب پژوهشی تاریخی، فقهی و اجتماعی، در عرصه علوم و معارف حوزوی ـ دانشگاهی است، كه به قلم: دكتر سیدمحمد اصغری،عضو هیئت علمی دانشگاه تهران نگاشته شده و با همّت انتشارات اطلاعات به چاپ رسیده است.

بخش اوّل كتاب كه در پنج فصل صورت‌بندی شده به ترتیب از: تأثیر تحوّلات فكری و سیاسی و اجتماعی در رویكردهای آخوند خراسانی، تحصیلات، اساتید، شاگردان و نوشته‌های ایشان، از آخوند در آئینه فتواها، مراسلات و نامه‌ها، از زعامت سیاسی فقیهان، و نهایتاً از حضور بی‌بدیل آخوند و همراهان و شاگردان ایشان در جنبش مشروطیت سخن می‌گوید.

در بخش دوّم، آثار و نقش فقیه وارسته، «حاج شیخ باقربهاری» شاگرد مبرّز و یار و همراه نستوه آخوند در جنبش مشروطیت به بررسی گرفته می‌شود. فصل دوّم همین بخش، به سیری در رساله «ایضاح الخطاء» اختصاص دارد. رساله‌ای كه یكی از شصت و پنج مجلّد، از تألیفات «حاج شیخ» است، و در دفاع از قیام مشروطه به رشته تحریر در آمده است.

بخش سوّم، به مقوله عزیز و عظیم عدالت می‌پردازد كه پیوستگی وثیقی با جنبش مشروطه‌گری دارد. در فصل نخست از: «مفهوم، مبانی و شاخص‌های عدالت اجتماعی» سخن می‌رود. فصل دوّم: «عدالت و امنیت قضائی» را به بررسی می‌گیرد، و در فصل سوّم از «عدالت و تعریف ویژه آن در نگرش فقهی»، و چرائی این تعریف ویژه سخن به میان آمده است.

105522


نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

آخونـد خراسـانی در جنبش مشـروطیت با سیری در رساله « ایضـاح الخـطاء »

  • کد محصول: 105522
  • موجودی: در انبار
  • 180,000ریال