• باد در غربال

باد در غربال

قیمت 80000 تومان

نوشته : رضا رفیع

 قطع رقعی ، چاپ اول ، 512 صفحه

رضا رفیع  نویسنده و طنزپرداز معاصر در نوشتار آغازین کتاب چنین آورده است.

در این كتاب مستطاب، خوشتر دارم با دو گروه و دسته حرف بزنم:

ـ  دسته اول ، كسانی كه در طول تاریخ بشری، همواره تلاش داشته‌ا‌ند تا نامشان فاش نشود و همیشه بادشناس قابلی بودند. ماهیت و مواهب باد را از هر جهت می‌شناختند و كار و زندگی اجتماعی و سیاسی و اعتقادی خود را براساس جهت باد موجود، تنظیم می‌كردند. نوعی تنظیم باد!... این دسته اگر به ثروت و مكنت هم می‌رسند، ثروت بادآورده است. نوكیسه‌های بی‌ریشه و گاه با ریش!

و   دسته دوم، اكثریت محبوب جامعه كه به اندك بادی، چو بید بر سرمان ایمان خویش می‌لرزند. نه باد اضافه دارند كه بیندازند در غبغب؛ و نه بادة نخوت كه در نفس لامصّب! عموم ایشان عموماً در مسیر باد مخالف بوده‌اند و نهایت مبارزات مسالمت‌جویانه‌شان، جلب موافقت باد موافق (معروف به باد شرطه) جهت وزیدن به موقع بوده است. به حافظ اقتدا كرده‌اند و گفته‌اند: باشد كه باز بینیم دیدار آشنا را!... خب بشین تا باد بیاد!...  هر چه باداباد!

 استاد حسین توفیق در مقدمه این کتاب مرقوم نموده‌اند که:

... سال‌هاست آثار قلمی استاد رضا رفیع را در نشریات مؤسسه اطلاعات می‌خوانم و لذت می‌برم. كتاب سراسر طنز ملایم ، جالب و قطور 400-500 صفحه‌ای ایشان به نام «حرف اضافه» را هم خوانده‌ام و لذت برده‌ام. و اما كتاب« باد در غربال» كه اكنون در دست شماست، قبل از تكثیر و به لطف آقای رفیع ، نصیب من شد.

خواندم و با هر نكته و هر جمله و هر قسمت طنز شیرین كوتاهش خندیده‌ام.

در مطالعۀ نوشتۀ برخی شعرا و نویسندگان امروزی، به خصوص نوشته‌های استاد رضا رفیع و برادر گرامی‌اش جلال رفیع، استاد مسلّم طنز منزه اجتماعی امروز؛ بسیار خندیده‌ام و به یاد بعضی مطالب فراموش نشدنی توفیق افتاده‌ام، ...كه هرگاه دسترسی به مال غیر نداشته‌ام، به سراغ باقی‌مانده دوره‌های قدیمی توفیق رفته‌ام و برای«؟مین»بار، دلی از عزای زندگی درآورده‌ام و دمار از روزگار كج‌رفتار. به نحوی كه شلیك خندۀ من، اهل بیت را از خواب پرانده است و مدتی هم با همدیگر خندیده‌ایم... عجب روزگاری است!

خوشبختانه در آثار قلمی استاد رفیع، آنچه كه بیشتر به چشم می‌خورد و به ذهن می‌نشیند‌، طنز شیرین و شیوای آن است كه مختصر هم هست ـ و این خود مزیتی است. داستان كوتاه و مقاله طنز و فكاهی، همانقدر كه خواننده مشتاق دارد، نوشتنش هم مشكل است. به شرطی كه منظور نویسنده، فقط خنداندن خواننده نباشد.

وكتاب موجود،مشحون از ایـن مطالب است كه خـواننده را به فكــر وا می‌دارد. در ذهن می‌ماند و هر چند بار كه خوانده شود، تازگی خود را از دست نمی‌دهد.مطالب شیرین و شیوای كتاب، با اینكه به تناسب زمان و موضوع روز نوشته شده،اغلب نو و تازه اند. عذرم را بپذیرید كه از آوردن نمونه معذورم؛چون كل كتاب در اختیار خود شماست. بخوانید و به نویسنده‌اش« دست مریزاد» بگویید. والسلام!

 

 

108531


نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

باد در غربال

  • کد محصول: 108531
  • موجودی: در انبار
  • 800,000ریال