• عملکرد شوروی در جنگ تحمیلی

عملکرد شوروی در جنگ تحمیلی

نوشته: نعمت‌الله ایزدی

چاپ دوم : 1394    بها : 80000ریال

هنگامی که در 31 شهریور ماه سال 1359 (22 سپتامبر1980) رژیم  عراق تهاجم نظامی خود را علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد ابعاد این تهاجم جز در پاره‌ای موارد کلی برای کسی روشن نبود. ادامه این تهاجم و استمرار آن به مدت هشت سال بسیاری از ابهامات و نارسایی‌های اطلاعاتی این مسئله را روشن کرد.

در بین تمامی کشورهایی که به نحوی در جریان جنگ تحمیلی ایفاگر نقش بودند، مهم‌ترین و نزدیک‌ترین آنها به این جریان (البته به غیر از دو کشور در جنگ) کشور اتحاد جماهیر شوروی بود که در همسایگی جمهوری اسلامی ایران قرار داشت و به خصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران روابطش با جمهوری اسلامی ایران ـ اگرچه با فراز و نشیب ـ 
همواره و تا زمان فروپاشی ادامه داشت. ضروری است که بررسی نقش اتحاد جماهیر شوروی در جریان جنگ تحمیلی به نحو صحیح و بی‌طرفانه‌ای صورت گیرد تا بتوان یکی از مهم‌ترین ابعاد خارجی جنگ تحمیلی را آشکار ساخت.

نویسنده این کتاب سعی کرده با ارائه شواهد و قرائن عملکرد اتحاد شوروی در جریان جنگ تحمیلی، دیدگاهی نسبتاً واقع‌بینانه از مواضع این کشور در قبال جنگ، به خواننده ارائه دهد و عملکرد این کشور در طول هشت سال جنگ، از جهت انطباق آن با استراتژی شوروی، در کتاب مورد بررسی قرار گیرد.

نگارنده پس از بررسی‌های یاد شده، تلاش کرده تا مشخص کند که آیا آنچه استراتژی کلی شوروی‌ها را در جریان جنگ تحمیلی تشکیل می‌داد، با عملکرد این کشور در جریان جنگ همخوانی و انطباق داشته است یا خیر. مطالعه این کتاب ارزشمند، به دانشجویان، پژوهندگان و دیگر علاقه‌مندان به تاریخ دفاع مقدس توصیه می‌شود.

105789


عملکرد شوروی در جنگ تحمیلی

  • کد محصول:105789
  • موجودی:در انبار
  • 80,000ریال